Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında ROKETSAN ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve ArMerKom işbirliğiyle geliştirilen ATMACA Gemisavar Füze Sistemi envanterde yer alan Harpoon sisteminin yerini alacak.

2009 yılında yapılan sözleşme sonrasında Projede, ASELSAN RF arayıcı başlığı, ArMerKom ise atış kontrol sistemi ile operatör konsollarının geliştirilmesinde görev yapıyor.

Milli gemisavar füzesi

SOM füzesinde de kullanılan TR40 motorlarıyla güçlendirilen ATMACA füzesi ile ilk test atışlarını geçen sene gerçekleştirildi. İleriki dönemlerde Milli üretim Kale 3500 turbojet motoru kullanması planlanıyor.

ATMACA füzesi, ilk olarak HAVELSAN tarafından geliştirilen GENESİS Savaş Yönetim Sistemi ile donatılan Milgem Sınıfı Korvetler ile Gabya Sınıfı firkateynlerde kullanılacak. Bunun yanında Harpoon füze sistemini kullanan diğer gemi ve denizaltılarında Atmaca füzesi ile donatılması hedefleniyor.

ATMACA füzesi denizde asgari 200+km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek. Bunun beraber ATMACA seyir halindeyken Data-link donanımı sayesinde uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca’nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

ATMACA Füzesi savaş gemilerini ve diğer transport gemilerini vurmak için güdüm teknolojisini kullanacak ve donanmaya yeni bir saldırı sistemi kazandıracak.

ATMACA Füzesi ÖzellikleriÇapı: 350mmKanat Açıklığı:~1.4mUzunluğu:~6mAğırlığı:~800 kgHarp Başlığı:~200 kg SınıfıMotor Tipi: TR40Menzil:200 km SınıfıGüdüm Sistemi: INS/GPS+RA+DLArayıcı Başlığı: ? Bant Aktif RFSürati: Mach 0.8/0.85?Üretici Firma: Roketsan, Türkiye

Please follow and like us:
error

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz